Ako sme upgradli na 10 GE | Platon.SK Blog

27

mar

Ako sme upgradli na 10 GE

Pred niekoľkými týždňami vo Februári, sme naše dátové centrum Chemtech upgradli na sieťové rozhrania s kapacitou 10 Gbit. Niekto by možno poznamenal, že sme tento tento blog príspevok mohli publikovať už skôr, ale zámerne sme ho napísali až s odstupom niekoľkých týždňov, keď sme si už istí, že všetko správne funguje. Pretože to je najdoležitejšie!

Podľa dlhodobých štatistík trafficu a záťaže serverov, sme vyberali ideálny termín upgrade. Ten pripadol na noc z piatka na sobotu. Začíname o druhej v noci a všetko by malo plne fachať najneskôr o šiestej nadránom.

Keďže sme vedeli, že nás čaká dlhá a náročná noc, naplánovali sme si na piatkový večer firemnú akciu. Na ňu sme pozvali niektorých našich kľúčových dodávateľov, ktorí nám pomáhali budovať serverovňu a našu serverovú architektúru. Bola to typicky skvelá akcia s jednou netypickou črtou — alkohol by bol pre zamestnancov striktne zakázaný!

Firemná akcia - všetciFiremná akcia - SebkoFiremná akcia - Nepto
Na poslednej fotke vidieť nášho konateľa, ako pózuje s fiktívnym pohárikom Jacka Danielsa. Za zmienku stojí pevný disk, ktorý drží v druhej ruke: toto bol disk so špeciálne pripraveným Linuxovým systémom pre server, na ktorý sme dočasne presmerovali všetok traffic počas toho ako sme boli offline. Všetci naši zákazníci dostali možnosť pripraviť si statickú stránku s informáciou o upgrade serverovne a väčšina túto možnosť aj využila.

10GE Upgrade Static Page - M710GE Upgrade Static Page - ZlavaDna.sk

O druhej v noci to vypuklo. Presmerovali traffic na statický server a prestrihli optické káble. Najlepší webserver na svete nginx nás opäť nesklamal! Spoľahlivo vybavoval všetky statické stránky, pokým my sme usilovne pracovali v serverovni a chalani z GTS makali zase na druhej strane v SIXe.

Pracovali všetci – najmä sieťoví inžinieri:

Upgrade na 10GE - Penďo

Ale práca sa bohužiaľ nevyhla ani serverovým administrátorom a hardvéristom.

Upgrade na 10GE - RoboUpgrade na 10GE - Jojo

Každý mal na túto chvíľu dlhodobo naplánované akcie – či už rekonfigurácie switchov, alebo hardvérové upgrady serverov, alebo proste len obyčajné pravidelné reštarty serverov za účelom načítania nových jadier.

O pol štvrtej nadránom sme obdržali telefonát zo SIXu, že je všetko hotové a pripravené na prevádzku. To bolo o dve a pol hodiny skôr ako sme plánovali!

Tak si každý dokončil čo mal rozrobené, a pred štvrtou ráno nastalo slávnostné prepnutie na nové 10 Gigabit Ethernet rozhrania a na tých úspešne fungujeme…

… až doteraz! :-)

Kauza “Hazard”
Kauza Hazard

Pozrite si reportáž TV Markíza o našom prípade neoprávnenej pokuty 20,000 EUR


Komu bude patriť národná doména Slovenska?
29.3 2017

Národná doména .SK patrí Slovenskej republike a používa ju slovenský internet. Stránky ako zoznam.sk, azet.sk, sme.sk alebo aj slovensko.sk patria to tzv. TLD zóny .SK. Celú zónu, čiže register všetkých domén .SK, spravuje súkromná spoločnosť SK-NIC, a.s. Zdá sa vám absurdné alebo nemožné, že by Slovensko mohlo o kontrolu nad svojou národnou doménou prísť? Absurdné to rozhodne je, ale nemožné nie, čítajte ďalej. Niekoľko týždňov dozadu sme sa dozvedeli správu, ž

čítať ďalej