Novinky týkajúce sa .EU domén | Platon.SK Blog

30

nov

Novinky týkajúce sa .EU domén

V tejto časti seriálu venovanému doménam a ich registrácii si priblížime novinky týkajúce sa domén s koncovkou EU. Možno ste sa už dočítali, možno nie, ale centrálny register .EU domén EURID zaviedol od 21. novembra 2012 nové pravidlá zmeny registrátora a držiteľa domén s koncovkou EU.

Zmena registrátora (Transfer) .EU domény

Zmena registrátora bola doteraz autorizovaná zaslaním potvrdzujúceho e-mailu na adresu držiteľa domény, ktorý tento tranfer domény potvrdil kliknutím na link v tele e-mailu. Od 21. novembra 2012 sa transfer vykonáva na základe autorizačného kódu (v tvare XXXX-AAAA-BBBB-CCCC), ktorý vygeneruje pôvodný registrátor domény  a následne ho zašle na kontaktný e-mail držiteľa domény.  Platnosť autorizačného kódu je 40 dní.

Držiteľ domény odovzdá tento autorizačný kód novému registrátorovi, ktorý na základe neho vykoná zmenu. Transfer prebehne okamžite. Zmena registrátora je aj naďalej spojená s predĺžením domény o jeden rok a je za ňu účtovaný poplatok  za predĺženie domény, v súlade s cenníkom príslušného registrátora domény.

Po novom už nie je možná zmena registrátora pre domény, ktoré sú v karanténe. Podľa nových pravidiel bude ale poplatok za obnovenie domény z karantény rovnaký ako za predĺženie domény.

Zmena držiteľa EU domény

Podľa nových pravidiel zmena držiteľa domény už nie je spojená s predĺžením domény na nové registračné obdobie a o zmenu stačí požiadať príslušného registrátora domény. Registrátor domény po verifikovaní oprávnenosti požiadavky dokáže urobiť zmenu okamžite. Táto zmena je odteraz bezplatná.

Samozrejme stále platí, že zmena držiteľa domény môže byť vykonávaná aj v rámci zmeny registrátora domény (tak ako to bolo doteraz).

Kauza “Hazard”
Kauza Hazard

Pozrite si reportáž TV Markíza o našom prípade neoprávnenej pokuty 20,000 EUR


Komu bude patriť národná doména Slovenska?
29.3 2017

Národná doména .SK patrí Slovenskej republike a používa ju slovenský internet. Stránky ako zoznam.sk, azet.sk, sme.sk alebo aj slovensko.sk patria to tzv. TLD zóny .SK. Celú zónu, čiže register všetkých domén .SK, spravuje súkromná spoločnosť SK-NIC, a.s. Zdá sa vám absurdné alebo nemožné, že by Slovensko mohlo o kontrolu nad svojou národnou doménou prísť? Absurdné to rozhodne je, ale nemožné nie, čítajte ďalej. Niekoľko týždňov dozadu sme sa dozvedeli správu, ž

čítať ďalej