Počuli ste už o NGINX? | Platon.SK Blog

17

apr

Počuli ste už o NGINX?

Nginx je open source webový server a reverzný proxy server pre protokoly HTTP, SMTP, POP3 a IMAP, so silným zameraním na vysokú súbežnosť, výkon a nízke využitie pamäte.

Nginx začal v roku 2002 vďaka vízii ruského softvého inžiniera Igora Sysoeva. V roku 2004 ho dal do používania open source komunite a od tej doby sa stal nevyhnutnou časťou internetovej DNA. V priebehu posledných 10 rokoch dynamicky  rástol, najmä vďaka nadšeniu a podpore jeho komunity používateľov a vývojárov. Dnes je druhým najpopulárnejším open source webserverom na svete.

My sme objavili tento webserver pred niekoľkými rokmi  a do dnešného dňa sme presvedčení o tom, že je to najlepší webserver, aký bol kedy vytvorený. Nasadili sme nginx ako súčasť našej infraštruktúry, aby sme dosiahli väčší výkon, škálovateľnosť a zaistili čo najlepšiu kvalitu služieb pre svojich zákazníkov.

Výhody použitia nginx:

  • nízke nároky na pamäť;
  • optimalizuje využitie CPU;
  • vynikajúca stabilita;
  • ľahka konfigurovateľnosť;
  • maximálna utilizácia hardvéru, tj. vyšší výkon na rovnakom hardvéri;
  • podporuje všetky hlavné štandardy a protokoly;
  • kvalitný vývoj, rýchle opravy chýb a bezpečnostných problémov;
  • časté vydávanie nových verzií a pridávanie nových funkcií.

Všetky vyššie uvedené skutočnosti naozaj robí samotný nginx, a pritom je oveľa menej náročný na zdroje v porovnaní so staršími web serverovými architektúrami.

Nginx pomáha internetovým spoločnostiam chrániť, rozvíjať a poháňať ich webovú infraštruktúru do budúcnosti. Vďaka svojej konštrukcii a architektúre nginx doposiaľ umožnil vyšší výkon, rozšíriteľnosť, spoľahlivosť a bezpečnosť pre mnoho firiem a organizácií po celom svete.

Dnes na webserveri nginx beží takmer 30 % z 10,000 najväčších webových stránok na Internete (vrátane Groupon, LivingSocial, Dropbox, Yandex, WordPress a mnoho ďalších). Celkovo je to 80 miliónov webových stránok, vrátane miliónov webových stránok v cloude.

Ďalšie zaujímave informácie si môžete pozrieť aj na našom webe o najlepšom webserveri na svete! http://www.nginx.sk/

Kauza “Hazard”
Kauza Hazard

Pozrite si reportáž TV Markíza o našom prípade neoprávnenej pokuty 20,000 EUR


Rekordér medzi servermi bežal 2487 dní
1.2 2019

Posledný januárový deň roku 2019 nám priniesol malé melancholické výročie. V USA sme vypli server, ktorý mal uptime 2487 dní. To znamená, že bežal bez prestávky, bez výpadku a bez reštartu takmer 7 rokov -- presnejšie 6 rokov, 9 mesiacov a 23 dní. Za ten čas prežil niekoľko DDoS útokov, ale aj zopár výpadkov elektriky, od ktorých ho zachránilo najmä to, že mal dva zdroje napájané z dvoch nezávislých vetiev. Se

čítať ďalej